Ο πρόεδρος του ΕΕΑ στον ΣΚΑΙ για φόρους, 120 δόσεις, ακατάσχετο, μέρισμα

Δημοσιεύτηκε : 20-11-2017

Ο πρόεδρος του ΕΕΑ στο ΣΚΑΙ

Για τις 120 δόσεις, τον ακατάσχετο λογαριασμό, τη φορολογία, το κοινωνικό μέρισμα, αλλά και την προσφορά τροφίμων και εμφιαλωμένου νερού από το ΕΕΑ στους πληγέντες από τις φονικές πλημμύρες μίλησε, το Σάββατο 18 Νοεμβρίου 2017, ο πρόεδρος του Επαγγελματικού Επιμελητηρίου Αθηνών, κ. Γιάννης Χατζηθεοδοσίου, στην πρωινή εκπομπή του ΣΚΑΙ "Καλημέρα" και τον Γιώργο Αυτιά.

Ο κ. Χατζηθεοδοσίου υπογράμμισε ότι το 50% των επιχειρήσεων δεν μπορεί να πληρώσει φόρους, ασφαλιστικές εισφορές και δάνεια, σημειώνοντας ότι πέρα από τις 120 δόσεις, κάτι που περιμένουν όλοι "ως μάνα εξ ουρανού", πρέπει να μειωθεί και η φορολογία.

Επανέλαβε, ακόμη, την επιτακτική ανάγκη θέσπισης ακατάσχετου λογαριασμού, "Ο ακατάσχετος λογαριασμός είναι υπέρ της πολιτείας... Αν εγώ ξέρω ότι τα χρήματα που θα βάλω στον λογαριασμό μου θα μου τα πάρεις την άλλη μέρα και δεν μπορώ να πληρώσω ούτε τους προμηθευτές, ούτε τους εργαζόμενους, ούτε να κινήσω την επιχείρησή μου, που με οδηγείς; Στην παραοικονομία, για να επιβιώσω", είπε ο πρόεδρος του ΕΕΑ.

Σε ό,τι αφορά τη διανομή κοινωνικού μερίσματος που ανακοίνωσε η κυβέρνηση, ο κ. Χατζηθεοδοσίου τόνισε ότι η κοινωνική πολιτική πρέπει να γίνεται με το προϊόν του πλούτου και όχι της βαριάς φορολογίας. "Είμαστε υπέρ της κοινωνικής πολιτικής, ως αποτέλεσμα της ανάπτυξης", ανέφερε χαρακτηριστικά.

Αναφέρθηκε, τέλος, στην προσφορά τροφίμων και εμφιαλωμένου νερού από το ΕΕΑ στους Δήμους Μάνδρας και Ν. Περάμου, κάτι που αποδεικνύει για άλλη μία φορά ότι το Επιμελητήριο και οι μικρομεσαίοι είναι κοινωνικά ευαίσθητοι, όπως υπογράμμισε.

ΔΕΙΤΕ ΣΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΗ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΟΥ ΕΕΑ