Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος: «Ένεση αγάπης» η προσφορά τροφίμων από το ΕΕΑ

Δημοσιεύτηκε : 29-09-2017

γιάννης χατζηθεοδοσίου και αρχιεπίσκοπος ιερώνυμος

Την έμπρακτη στήριξή του στο κοινωνικό έργο που επιτελεί η Εκκλησία για τις ευπαθείς ομάδες αποδεικνύει το Επαγγελματικό Επιμελητήριο Αθηνών, με την προσφορά τροφίμων στην Αρχιεπισκοπή Αθηνών. Στο πλαίσιο αυτό, σήμερα, παρουσία του Αρχιεπισκόπου Αθηνών και Πάσης Ελλάδος κ. Ιερώνυμου, το Επαγγελματικό Επιμελητήριο Αθηνών, με τη συνδρομή της Ένωσης Επαγγελματιών Ασφαλιστών Ελλάδος, προχώρησε στην παράδοση τροφίμων, η οποία έγινε στο Πνευματικό Κέντρο του Ιερού Ναού Αγίου Ιωάννη.

Ο Αρχιεπίσκοπος χαιρέτισε την πρωτοβουλία του ΕΕΑ, την  χαρακτήρισε ως «ένεση αγάπης» και απέστειλε μήνυμα ενότητας για την αντιμετώπιση των δυσκολιών.

Ο πρόεδρος του Επαγγελματικού Επιμελητηρίου Αθηνών, κ. Γιάννης Χατζηθεοδοσίου, εξέφρασε την βαθύτατη εκτίμησή του στο πρόσωπο του κ. Ιερώνυμου, και στο τεράστιο, όπως είπε, κοινωνικό έργο που επιτελεί η Εκκλησία για τη στήριξη συνανθρώπων μας. Δεσμεύτηκε για τη συνέχιση της πρωτοβουλίας αυτής αλληλεγγύης από το ΕΕΑ, η οποία ξεκίνησε με την προσφορά τροφίμων σε οκτώ Δήμους της Αττικής.

ΔΗΛΩΣΗ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΕΕΑ

«Έχουμε δεσμευτεί σαν Επιμελητήριο κι εγώ προσωπικά ότι θα συνεχίσουμε την προσπάθεια με τον Αρχιεπίσκοπο. Πιστεύουμε ακράδαντα ότι δεν μπορεί να δημιουργήσουμε μια κοινωνία του αύριο με ανθρώπους που πεινάνε. Πρέπει να σταθούμε δίπλα τους. Άλλωστε για τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις, οι άνθρωποι αυτοί είναι οι άνθρωποί μας, οι συγγενείς μας, τα αδέρφια μας, οι πελάτες μας. Οφείλουμε, λοιπόν, να κάνουμε το καλύτερο», τόνισε ο κ. Χατζηθεοδοσίου και πρόσθεσε:

«Θα συνεχίσουμε αυτό το έργο, γιατί σε αυτό που έχουμε στο μυαλό μας για την ανάκαμψη που περιμένουμε για την οικονομία, εκτιμάμε ότι πρέπει να υπάρχει κοινωνική αλληλεγγύη. Είμαι πεπεισμένος ότι αυτή η προσπάθεια, όταν θα έχει παρέλθει η ύφεση, θα έχει δώσει και έναν βαθμό αλληλεγγύης και ευαισθησίας μεταξύ όλων».

Ο  πρόεδρος του Επαγγελματικού Επιμελητηρίου Αθηνών, στο πλαίσιο της συνάντησης, έδωσε στον Αρχιεπίσκοπο Αθηνών και Πάσης Ελλάδος ένα αναμνηστικό δώρο από το ΕΕΑ ως ελάχιστο δείγμα εκτίμησης των προσπαθειών που καταβάλλονται.

ΔΗΛΩΣΗ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ

Ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και Πάσης Ελλάδος κ. Ιερώνυμος, ευχαρίστησε τον πρόεδρο και όλα τα μέλη του Επαγγελματικού Επιμελητηρίου Αθηνών για τη «συγκινητική αυτή εκδήλωση» και τη βοήθειά τους και έκανε λόγο για μια «τονωτική ένεση αγάπης».

«Είναι η ώρα που πρέπει να καταλάβουμε ότι πρέπει να δώσουμε τα χέρια, να γίνουμε αλυσίδα, για να αντιμετωπίσουμε αυτή τη δυσκολία, χωρίς διαιρέσεις, χωρίς μικρότητες, χωρίς υπονομεύσεις», επισήμανε.

Ευχήθηκε, ακόμη, να υπάρξει γρήγορα ανάκαμψη, ώστε να μην ξεπεραστούν οι δυσκολίες και οι χώροι που σήμερα στηρίζουν τους ανθρώπους που έχουν ανάγκη να μετατραπούν σε χώρους που θα παίζουν τα παιδιά, που θα διασκεδάζουν, που θα προβληματίζονται, που θα βλέπουν με χαρά το μέλλον με το δικό τους όραμα.

ΔΗΛΩΣΗ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΕΕΑΕ

Η πρόεδρος της Ένωσης Επαγγελματιών Ασφαλιστών Ελλάδος, κυρία Δήμητρα Λύχρου, εξέφρασε ένα «πραγματικό ευχαριστώ σε όσα κάνει η Αρχιεπισκοπή» και τόνισε: «Ήταν μεγάλη χαρά και μεγάλη τιμή που μπορέσαμε να συνδράμουμε σε αυτό το αποτέλεσμα».

ΠΑΡΙΣΤΑΜΕΝΟΙ ΣΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ

Από το ΕΕΑ στην εκδήλωση παρέστησαν ο πρόεδρος, κ. Γιάννης Χατζηθεοδοσίου, ο α’ αντιπρόεδρος, κ. Νίκος Λεβετσοβίτης, και το μέλος Δ.Σ., κ. Νίκος Γρέντζελος, και από την  ΕΕΑΕ η πρόεδρος κα. Δήμητρα Λύχρου, ο αντιπρόεδρος, κ. Χάρης Αλεξόπουλος, και ο ταμίας, κ. κ. Δημήτρης Τζίκας. Το «παρών» έδωσε και η αντιδήμαρχος Οικονομικών του Δήμου Αθηναίων, κα. Εύα Κοντοσταθάκου.