Συνάντηση Ε.Ε.Α. - Φ. Κουρμούση για τον Εξωδικαστικό

Δημοσιεύτηκε : 09-03-2018

συνάντηση εεα -κουρμούση

Συνάντηση με τον Ειδικό Γραμματέα Διαχείρισης Ιδιωτικού Χρέους κ. Φώτη Κουρμούση είχε αντιπροσωπεία του Επαγγελματικού Επιμελητηρίου Αθηνών την Πέμπτη 8 Μαρτίου 2018, στα γραφεία της Ε.Γ.Δ.Ι.Χ. στου Ρέντη.

Της αντιπροσωπείας προΐστατο ο Πρόεδρος του Ε.Ε.Α. κ. Γιάννης Χατζηθεοδοσίου, ενώ συμμετείχαν ο Οικονομικός Επόπτης κ. Παναγιώτης Παντελής, ο Υπεύθυνος ΓΕΜΗ και Εξυπηρέτησης Επιχειρήσεων κ. Γιώργος Ζηκόπουλος, ο Πρόεδρος της Επιτροπής Λογιστών του Ε.Ε.Α. κ. Σπύρος Σταυρούλιας, καθώς και ομάδα έξι δικηγόρων και φοροτεχνικών που συνεργάζονται με το Επιμελητήριο (Κ. Λάιος, Στ. Σταματελόπουλος, Δ. Αναστασόπουλος, Μ. Βαρτανιάν, Θ. Μίαρης, Αθ. Σφυρή).

Στη διάρκεια της συνάντησης συζητήθηκε το πλαίσιο συνεργασίας του Ε.Ε.Α. με την Ε.Γ.Δ.Ι.Χ. με σκοπό την παροχή συμβουλών από το Επιμελητήριο προς τα μέλη του για τις δυνατότητες που παρέχει το Νομοθετικό Πλαίσιο στους ελεύθερους επαγγελματίες και στις επιχειρήσεις ώστε να αντιμετωπίσουν τα Κόκκινα Δάνεια και τις λοιπές υποχρεώσεις τους, ιδίως μέσω του Εξωδικαστικού Μηχανισμού Ρύθμισης Οφειλών Επιχειρήσεων.

Συμφωνήθηκε η στενή συνεργασία των δυο πλευρών ώστε σύντομα το Ε.Ε.Α. να είναι σε θέση να παράσχει αξιόπιστες συμβουλές προς τα μέλη του, είτε αυτά είναι επιχειρήσεις, είτε φοροτεχνικοί και οικονομολόγοι που αναλαμβάνουν επαγγελματικά την υποστήριξη των επιχειρήσεων στο θέμα του Εξωδικαστικού Μηχανισμού.

Στη συνάντηση η αντιπροσωπεία του Ε.Ε.Α. έθεσε στον Ειδικό Γραμματέα κ. Κουρμούση τα προβλήματα που τα μέλη του Επιμελητηρίου έχουν επισημάνει για τη λειτουργία του Εξωδικαστικού Μηχανισμού και έγινε ένας γόνιμος διάλογος.

Ο Πρόεδρος του Ε.Ε.Α. ενημέρωσε τον Ειδικό Γραμματέα και για την πρωτοβουλία του Επιμελητήριου, σε συνεργασία με την ΓΣΕΒΕΕ, για το ευρωπαϊκό πρόγραμμα υποστήριξης επιχειρήσεων EARLY WARNING EUROPE, στο οποίο, την ίδια ημέρα, έκανε ιδιαίτερη αναφορά και ο Πρωθυπουργός κ. Τσίπρας κατά την ομιλία του στο Διεθνές Συνέδριο της ΓΣΕΒΕΕ.

εεα,κουρμούσης